Автор: Гурьянова Татьяна Евгеньевна Должность: учитель английского языка Учебное заведение: МОУ " СОШ №1" Населённый пункт: город Саранск, Республика Мордовия Наименование материала: конспект урока английского языка Тема: Дружба Раздел: среднее образование
Открытый урок по теме « Friendship»
Цель урока: Совершенствование речевых навыков по теме “ FRIENDSHIP».
Воспитательный компонент цели: воспитание потребности в практическом использовании языка,
воспитание культуры общения.
Развивающий компонент: развитие языковых, интеллектуальных, познавательных способностей,
ценностных ориентации (учение самооценке), чувств, эмоций школьников.
Учебно-организационные навыки: формирование у школьников способности работать в различных
режимах: учитель-ученик, ученик-ученик, ученик-класс.
Учебно-интеллектуальные: обрабатывать и дифференцировать языковые единицы, пользоваться
опорами, ориентирами, облегчающими запоминание языковых фактов.
Учебно-коммуникативные: умение слушать партнера, обоснование своей точки зрения.
Образовательный компонент: расширение эрудиции учащихся, их лингвистического кругозора.
Практический компонент цели: формирование лингвострановедческой языковой компетенции учащихся.
1.
Организационный момент.
а). Приветствие.
-Good morning,boys and girls! Good morning, our dear guests! Glad to see all of you!
Let’s start our lesson.
b). Введение в тему.
-I’d like you to look at the screen and find out the theme of our lesson. Look and listen!
(Учитель читает стихотворение на экране проектора)
God made the world
With a heart full of love,
Then he looked down
From heaven above
And saw that we all need
A helping hand
Someone to share with
Who`ll understand.
He made special people
To see us through
The glad times
And sad times, too.
A person on whom
We can always depend
Someone we
Can call a friend.
Сообщение темы урока.
I think ,all of you’ve understood that today we’re going to speak about … friends and
friendship.
2. Разминка.
I’m sure, you know a lot of words to characterize an ideal friend. I’d like you to make up
sentences with these words ,using them in the alphabetical order/you should start your
sentences with the phrase “ An ideal friend for me should be / shouldn’t be…” the first
student starts with the sentence with any adjective that starts with the letter “a”, the second
from the letter “b”, and so on. Let’s start.
3.
We’ve named a lot of adjectives characterizing a true friend. I’m sure you know a lot of
stories of true friends from literature, from history ,from your own life. There are some
people in your class who are friends. I’ve asked two of your classmates to prepare a story
about their friendship. They are Nastya and Regina. We’re going to listen to them . Be very
attentive , please. You’ve got sheets of paper on your desks. There are some questions and
answers in them. Your task is to tick the right answer listening to them. So, please, girls, let’s
start.
Дети слушают девочек и выбирают правильные ответы в тесте.
Проверка правильности ответов.
4.
You know a lot of pairs of friends. Look at the screen. Can you name the friends there?
На экране дети видят изображения героев книг.
Can you tell us some words about these people and their relations?
1). Which of them used to be enemies?
2). Which of them met at school?
3). Which of them were colleagues?
4). Which of them became friends under the circumstances?
Ответы учеников.
5. Test
So, there are a lot of situations in life when people make friends.
I’m sure all of you’ve got friends. I’ve prepared a test for you to find out what kind of friend
you are. Would you like to know ?
Ученики смотрят видео с тестом и подсчитывают очки. Подведение итогов.
6. Friendship
Friends are people and their relations we call…friendship. What is friendship? Look at
the screen.
Ученики смотрят видео.
What do you think friendship is? Make up some sentences beginning with the words “ I
think, friendship is…”
Ученики высказывают свое мнение.
7.Group work.
We’re going to watch the video “Friendship soup”. Look at the screen.
The next step of our lesson is preparing your own “friendship soup”
Дети в группах составляют рецепты своего «супа дружбы». Проходит обсуждение,
называются самые популярные ингредиенты.
Подведение итогов.
1.Giving commentary on the results of class work and students’ self-evaluation.
-Children, have we answered the questions mentioned at the beginning of the lesson?
- To sum up, I’d like you to be honest and to value your own work at the lesson according to
these criteria. Don’t forget your marks for the test. Stick your small colored magnets to the
line that corresponds to your self-assessment.
Ученики по очереди подходят к доске и прикрепляют магниты напротив выбранных
утверждений.
F- I have something to work at.
R- I am satisfied with my work.
I - There are some difficulties for me.
E - It has been the best lesson for me.
N - Everything was interesting and understandable.
D - I have done all the tasks.
2. Giving marks and writing homework down.