Напоминание

“People of My Village We Are Proud of”


Автор: Валиуллина Розалия Равиловна
Должность: учитель английского языка
Учебное заведение: МОБУ СОШ №1 им.Мансура Абдуллина
Населённый пункт: село Киргиз Мияки Миякинского района Республики Башкортостан.
Наименование материала: конспект урока
Тема: “People of My Village We Are Proud of”
Раздел: полное образование





Назад




Урок английского языка в 7 классе.

Тема раздела: “Role model”

Тема урока: “People of My Village We Are Proud of” с элементами краеведения

Тип урока: урок закрепления знаний и совершенствования умений и навыков с элементами

метода проектов, ИКТ и здоровьесберегающих методов.

Задачи:

1. Изучить новую лексику, отработать её употребление в речи.

2. Развивать навыки учащихся в чтении, говорении, диалогической речи.

3. Развивать у учащихся языковую догадку.

4. Воспитывать толерантность, культуру общения.

5. Расширить кругозор.

Оборудование: компьютер, проектор, экран

Этапы

урока

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

I

Орг.момент:

-определение темы

и плана учебного

занятия,

мотивация

учащихся

-инструктаж:

Неllo, students!Sit down please! Today

we have an unusual lesson, because we

have guests in it! And you, pupils, turn

around and say ‘Hello’ to our guests .

Dear guests! We are glad to meet you in

Miyaki district! You are welcome!

Let’s start working! First of all tongue-

twister challenge to begin our lesson

with! Please, do!

(скороговорка- упражнение для языка)

Alright, pupils, In the childhood

everyone wants to resemble somebody:

mother or sister, father, teacher, a

popular star. You wanted to be like

them.

Now look at the pictures and photos and

say what will the topic of our lesson be?

(версии учащихся)

You are right ‘ A Role Model" we shall

speak about people of our village we are

proud of: a general and a solder, who can

serve a good example to follow. We’ll

learn some interesting facts about

them, make a project.

Учащиеся слушают

учителя, вникают,

реагируют:

2

На магнитной доске прикреплены

Фонетическая

зарядка

(3 мин.)

карточки с лексикой для отработки:

Boys and girls What should a role model

be? Here are some ideas , look ,Listen

and repeat.

modest – скромный

intelligent – умный

hard-working – трудолюбивый

skilful-умелый

honest- честный

noble -благородный

3

Игра “Guess the

word”

Заранее подготовленный ученик с

хорошей дикцией зачитывает

карточки с написанными на них

словами на английском, учащиеся

догадываются о значении слов.

friendly – дружелюбный

serious – серьёзный

active – активный

leader – лидер

There is a person, our fellow-

countryman, whom you know very well.

(новое слово “fellow

-

countrym

a

n

”-

земляк-выписано на доске с

переводом). Look at the screen, please.

He is an ordinary person, he is our school

leaver, he was very friendly and kind,

played the guitar well, took part in the

war in Afghanistan,he died when he was

only 19, there is a memorial board to him

in our school . We will always remember

him.

.

Учащиеся смотрят

презентацию о Викторе

Корнееве.

4.

Работа с текстом

«Генерал- танкист

- чтение;

- выполнение

заданий на поиск

конкретной

информации;

T:Dear teachers, we have done much

work preparing workbooks to the

textbooks of our own, you can have a

look at them. We use them for some

lessons.

-Now we are going to work with the text

about Vasily Petrovich Arjanin. We

think hе is a good example for everybody

to follow.

Start reading please.

You should read the text and do some

tasks.

now with the help of these words

discribe Vasily Petrovich Arjanin.

Can he serve a good example for us?

-Учащиеся приступают к

работе с текстом. Читают

и отвечают на вопросы к

тексту, находят

предложения

написанные на больших

полосках бумаги

лежащих на столе и

выкладывают их по

порядку.

5.

Физминутка

Action song “Follow the leader”

Уч-ся поют песню с

движениями для снятия

напряжения.

6.

Этап закрепления

Рассуждения учащихся каким должен

быть «пример для подражания»

1.What should role model be?

-I think he should be modest,

intelligent and hard-working.

2.Who is your role model ? -My role

model is … because…

3.Whom can you name as a

role model

for you? -It’s my uncle, he took part in

the war in Afghanistan, he is brave and

strong. I can name him as a role model

for me.

4.Whom do you want to be alike? -I

want to be alike my mother/father,

because…

7. Домашнее

задание

It’s time to write down your homework.

For the next lesson make up a

presentation and be ready to talk about

your role model.

Уч-ся даётся творческое задание: в

любой доступной для них форме

рассказать о знакомых, родственниках

или друзьях, на которых они хотели

бы быть похожи.

8.

Подведение итогов

урока

What have we done today?

-We spoke about people who can be a

role model for us. They studied in our

school and we are proud of them.

I believe this lesson was useful and

interesting for you. I wish you to be kind

to veterans, be honest, be noble

everywhere and in everything.

And your marks please…

Our lesson is over, you may be free, see

you soon.



В раздел образования